| Nie wulgaryzmom! - namawia Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna w swoim najnowszym projekcie. W specjalnym konkursie zachęcającym do eliminowania wulgaryzmów z języka, dzieci i młodzież mogą pokazać, jak dbają o piękno ojczystej mowy.
Regulamin IV Powiatowego Konkursu Profilaktycznego Nie - wulgaryzmom.O piękno mowy ojczystej
1. Cele konkursu:
- eliminowanie wulgaryzmów z języka,
- popularyzacja piękna mowy ojczystej,
- promowanie kultury kontaktów werbalnych dzieci i młodzieży.
2. Adresaci konkursu:
Konkurs adresowany jest do uczniów od IV klas szkół podstawowych, gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych powiatu lubaczowskiego.
3. Kategorie konkursowe:
Obowiązują następujące kategorie wiekowe:
- klasy IV-VI szkół podstawowych
- uczniowie gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych
Obowiązują następujące kategorie konkursowe:
- PLAKAT: uczniowie zgłaszający propozycję konkursową powinni wykonać ją w sposób samodzielny w dowolnej formie plastycznej w formacie A3 lub A4. Dopuszcza się prace zespołowe. Nie dopuszcza się prac wykonanych techniką komputerową.
- HASŁO: uczniowie przedstawiający do konkursu hasło powinni zamieścić jego treść na karcie zgłoszenia zawierającej informacje o autorze oraz ewentualnie inne ważne zdaniem autora informacje o treści zgłoszonego pomysłu.(załącznik nr 1)
- LOGO: do konkursu można przedstawić projekt znaku graficznego nawiązującego do tematyki konkursu. Dopuszcza się zastosowanie techniki komputerowej (354x354 pikseli, rozdzielczość 300dpi w formacie CDR). Powinien on być zaprezentowany w postaci graficznej lub wydruku. Logo nie powinno przekraczać rozmiarów 3cm x 3cm (lub średnica 3cm).
- UTWÓR LITERACKI: w konkursie dopuszcza się następujące formy literackie: krótki utwór poetycki, esej (3600 znaków) , opowiadanie (3000 znaków), scenariusz przedstawienia (nie więcej niż 3 strony).
- PREZENTACJA MULTIMEDIALNA odzwierciedlające tematykę konkursową.
4. Kryteria oceny:
- Prace zgłaszane w kategoriach konkursowych powinny promować treści zawarte w temacie konkursu.
- Bardzo wysoko ocenione będzie uwzględnienie w pomyśle elementów tożsamości lokalnej (chodzi o to, by plakat, logo, hasło, utwór literacki lub prezentacja multimedialna promowały pozytywne wzorce w połączeniu z powiatem lubaczowskim). Nie jest to jednak warunek konieczny do udziału w konkursie.
- Przy ocenie prac liczyć się będzie odzwierciedlenie tematu, pomysłowość oraz estetyka (w przypadku prac o charakterze plastycznym).
5. Postanowienia ogólne:
- Każdy uczeń może wziąć udział w dowolnej ilości kategorii konkursowych.
- Szkoły uczestniczące w konkursie zobowiązane są do przeprowadzenia w swoich szkołach zajęć omawiających tematykę konkursową. Propozycje do wykorzystania zamieszczone są w dalszej części niniejszego regulaminu.
- Szkoły mogą przesłać maksymalnie po 3 zgłoszenia w każdej z kategorii konkursowych.
- W przypadku zgłoszenia większej ilości prac przez uczniów należy przeprowadzić etap szkolny konkursu.
- Organizatorzy powołają komisję konkursową, która wyłoni najlepsze pomysły we wszystkich kategoriach konkursowych.
- Organizatorzy zastrzegają sobie prawo nie wyłonienia zwycięskiej pracy w kategoriach, w których zgłoszone prace nie spełniają przyjętych kryteriów oceny.
- W konkursie zostaną wyłonieni laureaci z poszczególnych kategorii wiekowych.
- Zwycięzcy zostaną nagrodzeni nagrodami rzeczowymi oraz publikacją zwycięskich prac.
- Laureaci zostaną powiadomieni o uroczystości wręczenia nagród.
- Prace konkursowe stanowią własność organizatora i nie podlegają zwrotowi.
- Zgłoszenie do konkursu jest jednoznaczne ze zgodą na wykorzystanie prac i danych osobowych przez organizatorów do celów wydawniczych i wystawienniczych.
6. Miejsce składania prac: Poradnia Psychologiczno Pedagogiczna w Lubaczowie, ul. Mickiewicza 45
7. Termin składania prac: 22 marzec 2010r.
8. Tryb zgłaszania prac do konkursu:
- Każda praca musi być opatrzona informacjami: imię i nazwisko autora/autorów, wiek ucznia, klasa, adres szkoły i numer telefonu, imię i nazwisko opiekuna lub wychowawcy. Dodatkowo mogą zostać zamieszczone inne informacje uznane przez ucznia lub opiekuna za istotne.
- Prace muszą być dostarczone w przewidzianym terminie na wskazany adres.
- Szkoła zgłaszająca uczestnictwo powinna przygotować zbiorcze zestawienie autorów prac w celu potwierdzenia złożenia (załącznik nr 2)
9. Organizatorzy: Zespół Samokształceniowy Pedagogów Szkolnych Powiatu Lubaczowskiego, Poradnia Psychologiczno Pedagogiczna w Lubaczowie, Komenda Powiatowa Policji w Lubaczowie
10. Patronat: Centrum Duszpasterstwa Młodzieży przy Konkatedrze w Lubaczowie
Proponowana literatura:
- Gut J.Haman W.:Docenić konflikt. Od walki i manipulacji do współpracy. Warszawa, Wydawnictwo Kontrakt, 1993.
- Jak żyć z ludźmi- Program profilaktyczny dla młodzieży. (opr.) Kobiałka A., Warszawa, Ministerstwo Edukacji Narodowej, 1989.
- Król- Fijewska M.:Trening asertywności. Warszawa, Instytut Psychologii Zdrowia i Trzeźwości, 1992.
- Żmijowska H.Kontrakty jako metoda rozwiązywania trudnych sytuacji uczniów szkół podstawowych. B1, Warszawa, Raabe, 2004.
Ponadto w Poradni Psychologiczno Pedagogicznej znajdują się konspekty do zajęć poświęconych ww problematyce. Zainteresowane skorzystaniem osoby prosimy o kontakt.
admin, 10-02-2010, odsłon: 5301 | |